Polska | ZMIEŃ kraj
Samoobsługowe biletomaty w komunikacji miejskiej w Polsce

Profil

Firmy Verifone, Wincor Nixdorf i Mera-Systemy wspólnie stworzyły praktyczne, mobilne, samoobsługowe biletomaty, zaprojektowane na potrzeby komunikacji miejskiej.

  • Profil: Verifone, Wincor Nixdorf i Mera-Systemy
  • Branża: Transport miejski
  • Lokalizacja: Polska: Kraków i Łódź

Samoobsługowe biletomaty w komunikacji miejskiej w Polsce

Proste i bezpieczne rozwiązanie płatnicze ułatwiające zakup biletów na pokładzie autobusów i tramwajów

WYZWANIE

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Polsce są przyzwyczajeni do możliwości zakupu biletu na pokładzie autobusu lub tramwaju. W przypadku zakupu biletu od kierowcy zapłata jest możliwa wyłącznie w gotówce i często wymagane jest posiadanie dokładnie odliczonej kwoty. Zazwyczaj kierowca posiada ograniczoną pulę biletów określonego typu i zdarza się, że gdy bilety się skończą, zakup podczas jazdy nie jest możliwy.

Równocześnie w Polsce rośnie popularność płatności elektronicznych: tylko w ciągu jednego roku – od września 2013 do września 2014, liczba kart płatniczych w Polsce wzrosła o 1,8%. Według danych Narodowego Banku Polskiego obecnie w Polsce w obrocie jest około 36 mln kart płatniczych, z czego około 69% to karty zbliżeniowe. Polacy wyrażają chęć płacenia kartą w coraz większej liczbie miejsc, w tym także w lokalizacjach tradycyjnie kojarzonych z gotówką – np. w autobusach.

ROZWIĄZANIE

Spółka Mera-Systemy - specjalista w projektowaniu i produkcji automatycznych systemów poboru opłat za usługi i produkty, we współpracy z firmami Wincor Nixdorf – uznanym na świecie dostawcą technologii dla branży płatniczej i handlowej oraz Verifone – światowym liderem w dziedzinie bezpiecznych płatności elektronicznych, stworzyła biletomaty odpowiadające potrzebom współczesnych pasażerów i spełniające wymogi zakładów transportu miejskiego.

Biletomaty zostały wyposażone w samoobsługowe terminale płatnicze z Serii UX Verifone, które umożliwiają bezpieczne akceptowanie wszelkich form płatności elektronicznych. Każdy z biletomatów korzysta z trzech modułów wchodzących w skład Serii UX: PIN pada UX 100, hybrydowego czytnika kart UX 300 oraz czytnika NFC/płatności zbliżeniowych UX 400. Każdy z modułów został stworzony z myślą o wymagającym środowisku użytkowania i bezpieczeństwie: Seria UX posiada certyfikat bezpieczeństwa PCI 3.X, SRED oraz EMV (Level 1 i Level 2).

EFEKTY

Biletomaty stworzone przez spółkę Mera-Systemy oraz firmy Wincor Nixdorf i Verifone zostały zainstalowane na pokładach autobusów i tramwajów w Łodzi (593 sztuki) i Krakowie (67 sztuk). Rozwiązanie jest używane także w kilkudziesięciu biletomatach stacjonarnych w Łodzi i Poznaniu. Każdy biletomat umożliwia zapłatę za bilety za pomocą karty debetowej, kredytowej lub zbliżeniowej. W pierwszych miesiącach po zainstalowaniu maszyn średnia liczba transakcji w miesiącu wynosiła ok. 250 transakcji niskokwotowych (papierowe bilety jednorazowe) na każdy mobilny automat zainstalowany w Łodzi oraz ok. 400 takich transakcji na każdy mobilny automat zainstalowany w Krakowie. W przypadku transakcji wysokokwotowych (bilety okresowe kodowane na elektronicznych kartach), liczby wynosiły odpowiednio ok. 200 transakcji miesięcznie na każdy automat w Łodzi oraz ok. 800 transakcji na każdy automat w Krakowie.